A block with mass m = 5.00 kg slides down a surface inclined 36.9 degree to the
ID: 1262740 • Letter: A
Question
A block with mass m = 5.00 kg slides down a surface inclined 36.9 degree to the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.27. A string attached to the block is wrapped around a flywheel on a fixed axis at O. The flywheel has mass 6.25 kg and moment of inertia 0.500 kg.m^2 with respect to the axis of rotation. The string pulls without slipping at a perpendicular distance of 0.400 m from that axis. Part A What is the acceleration of the block down the plane? A = 2.5 m/s^2 Part B What is the tension in the string? T = 7.85 NExplanation / Answer
On block perpendicular to incline ,
Fnet = N - mgcos36.9 = 0
N = mgcos36.9
along the plane ,
Fnet = mgsin36.9 - f - T = ma
and f = u.N = u.mgcos36.9
mgsin36.9 - T - u.mgcos36.9 = ma .... (i)
On flywheel :
Net torque = r x T = I x alpha
alpha = a/r
T = I (a/r^2)
putting the value of T in eqtn (i) ,
5gsin36.9 - 0.500 x (a / 0.4^2) - 0.27 x5g x cos36.9 = 5a
18.86 = 8.125a
a = 2.32 m/s2 ....Ans (A)
B) T = I (a / r^2 )
T = 0.500 x 2.32 / 0.4^2 = 7.25 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.