Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The drawing shows three situations The drawing shows three situations??A, B, and

ID: 1262274 • Letter: T

Question

The drawing shows three situations

The drawing shows three situations??A, B, and C??in which an observer and a source of electromagnetic waves are moving along the same line. In each case the source emits a wave that has a frequency of 4.57 A: f0 = B: f0 = C: f0 = x 106 m/s. Calculate the observed frequency in each of the three cases. x 1014 Hz. The arrows in each situation denote velocity vectors of the observer and source relative to the ground and have the magnitudes indicated (v or 2v), where the speed v is 1.60

Explanation / Answer

f= fo(c+/-vr )/(c+/v0)

A) f0= 4.57 *1014(3*108 + 1.6 *106 )/ (3*108 + 3.2*106 ) = 4.54 *1014 Hz

B) f0 = 4.57*1014 (3*108 - 1.6*106 ) / (3*108 + 3.2*106)   = 4.49*1014 Hz

c) f0 = 4.57 *1014(3*108 + 1.6 *106 )/ (3*108 - 3.2*106 ) = 4.64*1014 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote