Problems - Single Capacitors P19-1. If 9 V is maintained across a 200 muF capaci
ID: 1262099 • Letter: P
Question
Problems - Single Capacitors P19-1. If 9 V is maintained across a 200 muF capacitor, how much energy is stored? P19-2. If a lightning strike can be approximated by considering a cloud and the Earth as a parallel plate capacitor, A) find the capacitance of such a system if the cloud's dimensions are 8 km by 9km, at a height of 600 m. B) If 50 C of charge sit on the cloud, find the energy stored in this system. P19-3. A hazard warning flasher consists of a light bulb and a 500 muF capacitor. When the bulb lights up, 40 J of energy to converted to light and heat. A) What voltage must be applied across the capacitor? B) What is the capacitor's initial charge?Explanation / Answer
1)
Energy stored = 0.5*C*V^2 = 0.5*(200*10^-6)*9^2 = 0.0081 J
2)
Capacitance, C = eA/d
where e = permittivity of air = 8.854*10^-12
A = area = 8km*9km = 72 km2 = 72*10^6 m2
d = 600 m
So, C = 8.854*10^-12*(72*10^6/600) = 1.06*10^-6 F <--------answer
B)
Energy stored = Q^2/2C = 30^2/(2*1.06*10^-6) = 4.25*10^8 J <--------answer
3)
A)
E = 0.5*C*V^2
So, 40 = 0.5*(500*10^-6)*V^2
So, V = 400 V <----answer
B)
Charge = C*V = 500*10^-6*400 = 0.2 F <----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.