Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop of wire has dimensions 0.505 m by 0.285 m. The loop is pivote

ID: 1262064 • Letter: A

Question

A rectangular loop of wire has dimensions 0.505 m by 0.285 m. The loop is pivoted at the x axis and lies in the xy plane as shown in the figure below. A uniform magnetic field of magnitude 1.35 T is directed at an angle of 40.0

A rectangular loop of wire has dimensions 0.505 m by 0.285 m. The loop is pivoted at the x axis and lies in the xy plane as shown in the figure below. A uniform magnetic field of magnitude 1.35 T is directed at an angle of 40.0° with respect to the y axis with field lines parallel to the yz plane. The loop carries a current of 0.891 A in the direction shown. (Ignore gravitation.) We wish to evaluate the torque on the current loop. a- Compute the magnitude of the magnetic moment of the loop. (b) What is the angle between the magnetic moment vector and the magnetic field? (c) Compute the torque on the loop using the results to parts (k) and (l).

Explanation / Answer

a)

Magnetic moment is given by :

M = I*A

where A = area of loop = 0.505*0.285 = 0.144m2

I =current = 0.891 A

So, M = 0.891*0.144 = 0.128 A.m2<----------answer

b)

Mt right hand thumb rule we get the direction of Magnetic moment to be in -ve z axis

So, angle between moment vector and field = 90+40 = 130 degrees <--------answer

c)

Torque,T = M*B*sinQ

where Q =angle between moment vector and field = 130 degrees

B = 1.35 T

So, T = 1.25*0.128*sin(130 degrees) = 0.123 N.m <-------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote