An amusement park ride consists of a swing hanging from a chain attached to a sp
ID: 1261628 • Letter: A
Question
An amusement park ride consists of a swing hanging from a chain attached to a spinning mechanism. The swing forms a horizontal circle of radius 5m and the chain makes an angle of 25 degrees from vertical as shown in the diagram. If the mass of the swing and the rider is 75kg, what is the rider's speed as the swing travels in the circle?
An amusement park ride consists of a swing hanging from a chain attached to a spinning mechanism. The swing forms a horizontal circle of radius 5m and the chain makes an angle of 25 degrees from vertical as shown in the diagram. If the mass of the swing and the rider is 75kg, what is the rider's speed as the swing travels in the circle?Explanation / Answer
Along y axis, T cos 25 = mg = 735.75
T = 811.81 N
Along x axis, T sin 25 will provide centripetal force for circular motion.
T sin 25 = mv2/r
343.08 = 75 v2/5
v = 4.7825 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.