??? HZ Suppose that a police car on the highway is moving to the right at 22 m/s
ID: 1261551 • Letter: #
Question
??? HZ
Suppose that a police car on the highway is moving to the right at 22 m/s, while a speeder is coming up from almost directly behind at a speed of 33 m/s, both speeds being with respect to the ground. The police officer aims a radar gun at the speeder. Assume that the electromagnetic wave emitted by the radar gun has a frequency of 6.00 x 10^9 Hz. Find the the difference between the frequency of the wave that returns to the police car after reflecting from the speeder's car, and the original frequency emitted by the police car.Explanation / Answer
Frequency emitted by radra gun is f = 6*109 Hz
the relative speed
v = 33 - 22 = 11 m/s
the difference between frequency
f ' = f ( 1 + v / c )
= ( 6*109 Hz ) ( 11 / ( 3*108 m/s )(2 )
= 440 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.