A parallel-plate capacitor is charged to 5000 V. A proton is fired into the cent
ID: 1261117 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor is charged to 5000 V. A proton is fired into the center of the capacitor at a speed of 2.4
A parallel-plate capacitor is charged to 5000 V. A proton is fired into the center of the capacitor at a speed of 2.4 x10^5m/s as shown in (Figure 1) . The proton is deflected while inside the capacitor, and the plates are long enough that the proton will hit one of them before emerging from the far side of the capacitor. What is the impact speed of the proton? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
at centre V = 5000/2 = 2500 V
0.5*M*V^2 = e*V
0.5*1.67*10^-27 * (vf^2 - (2.4*10^5)^2) = 1.6*10^-19*2500
vf = 7.325*10^5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.