A parallel plate capacitor has a plate separation of 2.0 mm and a plate area of
ID: 1261106 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor has a plate separation of 2.0 mm and a plate area of 550 mm2 . The space between the plates is filled by Teflon (see Table 23.1 of your text). The voltage between the plates is 6.8 kV.
(a) {1} What is the capacitance?
(b) {1} Calculate the charge on the capacitor.
(c) {1} How many electrons would this represent (on the negatively charged plate)?
(d) {1} What is the strength (magnitude) of the electric field inside the capacitor?
(e) {1} Would this exceed the dielectric breakdown field?
(f) {1} Calculate the energy stored in the capacitor.
Explanation / Answer
a) C = e0 A /d
C = 8.854 x 10-12 x (550 x 10-6) m^2 / 2 x 10-3 m
C = 2.43 x 10-18 F
b) Q = CV
Q = 2.43 x10-18 x 6.8 x 10^3 = 1.656 x 10-14 C
c) Q = ne
n = 1.656 x 10-14 / (1.6x 10-19 ) = 103481.125 electrons
d)
E.d = V
E = 6.8 x 10^3 / 2x10-3 = 3.4 x 10^6 N/C
a) C = e0 A /d
C = 8.854 x 10-12 x (550 x 10-6) m^2 / 2 x 10-3 m
C = 2.43 x 10-18 F
b) Q = CV
Q = 2.43 x10-18 x 6.8 x 10^3 = 1.656 x 10-14 C
c) Q = ne
n = 1.656 x 10-14 / (1.6x 10-19 ) = 103481.125 electrons
d)
E.d = V
E = 6.8 x 10^3 / 2x10-3 = 3.4 x 10^6 N/C
e) ..........information insuffecient
f) E = CV^2 / 2
= 2.43 x 10-18 x (6.8 x 10^3 )^2 /2 = 5.62 x 10 - 11 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.