A 2.910 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1261060 • Letter: A
Question
A 2.910 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is ?s = 0.655 and the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.155. At time t = 0, a force F = 11.5 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times t=0 and t>0.
Consider the same situation, but this time the external force F is 23.2 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:t=0 and t>0
Explanation / Answer
fsmax = ?s * m * g = 0.655 * 2.910 * 9.8 = 18.68 N
fk = ?k * m *g = 0.155 * 2.910 * 9.8 = 4.42
t=0 ====> f = fs,max = 18.68 N
t>0 ====> f = fk = 4.42 N
Consider the same situation, but this time the external force F is 23.2 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:t=0 and t>0
the answers remain same as it is independent of F
t=0 ====> f = fs,max = 18.68 N
t>0 ====> f = fk = 4.42 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.