Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7) A blood flow monitor uses a 0.5T field applied to a blood vessel perpendicula

ID: 1260677 • Letter: 7

Question

7) A blood flow monitor uses a 0.5T field applied to a blood vessel perpendicular to the flow and measures the voltage across the same vessel perpendicular to both the blood flow and the field. Given the blood vessel is 2mm in diameter approximate the voltage measure. Blood flow velocity is roughly 0.3 m/s in large blood vessels. a. Assume E=V/d where d is the vessel diameter b. Use v=E/B assuming the forces on the ions in blood cancel out when the magnetic force qVB cancels the electric force qE.

Explanation / Answer

Here ,

as speed , u = 0.3 m/s

and d = 2 mm = 0.002 m

Now , for zero force ,

quB = qE

E = 0.3 * 0.5

E = 0.15 V/m

Now , for finding the potential

V = E.d

E = 0.15 * 0.002

E = 3 *10^-4 V

the potential difference is 3 *10^-4 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote