How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while th
ID: 1260476 • Letter: H
Question
How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring?
What is the speed of the block when it hits the spring?
Explanation / Answer
Here ,
K = 431 N/m
x = 0.115 m
Here,
Work done by spring is W =0.5kx^2
W = 0.5 * 431 * 0.115^2
W = 2.85 J
the work done by spring is 2.85 J
energy dissipated by friction = u*mg*d
energy dissipated by friction = 0.33 * 3.2 * 9.8 * 0.115
energy dissipated by friction = 1.19 J
energy dissipated by friction is 1.19 J
Here ,
Using work energy theorum
0.5 * 3.2 * v^2 = 2.85 + 1.19
v = 1.59 m/s
the speed of block is 1.59 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.