The picture above shows a cross-sectional view through three long straight curre
ID: 1259784 • Letter: T
Question
The picture above shows a cross-sectional view through three long straight current-carrying wires, which are each carrying current perpendicular to the page (or the screen). In this problem, use these values:
the distance a = 50.0 cm;
the current I = 5.50 amps.
(a) Calculate the net force per unit length acting on the wire that carries a current of 3I out of the page, at x = +2a. Use a plus sign if the force is directed to the right, and a minus sign if the force is directed to the left.
Explanation / Answer
Note that
F/L = uo I1 I2 /(2 pi r)
where
I1, I2 = interacting currents
r = distance between currents
Thus:
1. Force due to 3I (leftmost current)
I1 = 16.50 A
I2 = 16.50 A
r = 2.00 m
Thus,
F/L = 2.7224E-5 N/m, to the right (opposite currents repel)
2. Force due to I (middle current)
I1 = 16.50 A
I2 = 5.50 A
r = 1.00 m
F/L = -1.8149E-5 N/m, to the left (like currents attract)
Thus, the net force per length is the sum of these two,
F/L (net) = 9.07E-6 [POSITIVE, TO THE RIGHT] [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.