You herd your flock of sheep from sea level up to the top of a 100 m cliff. Your
ID: 1259632 • Letter: Y
Question
You herd your flock of sheep from sea level up to the top of a 100 m cliff. Your lightest sheep is 100 kg and your heaviest is 250 kg.
(A) What is the amount of work for your lightest & heaviest sheep to make the climb?
(B) If you push your lightest sheep off the cliff, how fast will it be traveling when it hits the ground below and what is its kinetic energy at impact?
(C) If you do the same with your heaviest sheep, what will its speed and kinetic energy be at impact?
(D) What can you say about the work to climb up and the kinetic energy released?
v = vo + at
y = yo + vot + (1/2)at2
Wnet= PEG = PEG-final-PEGinitial
Explanation / Answer
A)
Here , work done = mgh
for lighest sheep ,
Work(lightest) = 100 * 100 * 9.8
Work(lightest) = 98000 J
WOrk(heaviest) = 100 * 250 * 9.8
WOrk(heaviest) = 245000 J
B)
NOw , the velocity at bottom
v = sqrt(2*9.8 * 100)
v = 44.27 m/s
the speed of lighest sheep is 44.27 J
KE = work done
Kinetic energy is 98000 J
C)
v = sqrt(2*9.8 * 100)
v = 44.27 m/s
the speed of heaviest sheep is 44.27 J
KE = work done
Kinetic energy is 245000 J
D)
Here , work done to climb and Kinetic energy are same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.