A company has determined that the price and the monthly demand of one of its pro
ID: 1257864 • Letter: A
Question
A company has determined that the price and the monthly demand of one of its products are related by the equation D = rootsquare (400 - p), where p is the price per unit in dollars and D is the monthly demand. The associated fixed costs are $1,125/month, and the variable costs are $100/unit. Use this information to answer Problems 2-52 and 2-53. Select the closest answer. What is the optimal number of units that should be produced and sold each month 10 units 15 units 20 units 25 units which of the following values of D represents the breakeven point 10 units 15 units 20 units 25 unitsExplanation / Answer
D= (400-p)^1/2
take square on both sides
D^2 = 400-p
P=400-D^2
Total revenue = D*P=D*(400-D^2) = 400D-D^3
Total cost = 1125+100D
Profit (P) = total revenue - total cost = 400D-D^3-1125-100D = 300D-D^3-1125
dP/dD = 0
300-3D^2=0
D=10 UNITS
Breakeven point:
Company breakeven point will be when
P=0
300D-D^3-1125=0
solve for D
I will put all option values and try
so i get answer of 15 units, lets put it in equation
300D-D^3-1125=0
(300*15)-(15)^3-1125=0
4500-3375-1125=0
4500-4500=0
0=0
So 15 units is the right answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.