Suppose that a particular economy has the following characteristics: s = 0.15 n
ID: 1253979 • Letter: S
Question
Suppose that a particular economy has the following characteristics:s = 0.15 n = 0.02 g = 0.01 d = 0.02
K = 9000 Y = 3000 where s is the savings rate, n is the population growth rate, g is the growth rate of technology, d
is the rate of capital depreciation, K is the real value of the capital stock, and Y is real output.
Note: When the balanced growth model is amended to allow for depreciation, the balanced growth condition becomes: sY = (n + g + d)?.
(a) Use the Solow model to determine whether this economy is on a balanced growth path. Be sure to explain what it means for an economy to be on a balanced growth path.
Explanation / Answer
sY = (n + g + d)K
sY = 0.15*3000 = 450
(n+g+d)K = 0.05*9000= 450
this economy is on a balanced growth path
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.