Suppose that the market for cigarettes in a particular town has the following su
ID: 1249988 • Letter: S
Question
Suppose that the market for cigarettes in a particular town has the following supply and demand curves:
QS = P
QD = 50-P,
where the quantities are measured in thousands of units. Suppose that the town council needs to raise $300,000 in revenue and decides to do this by taxing cigarette suppliers (producers). What should the excise tax (t per unit of sales) be in order to raise the required amount of money in this environment?
Explanation / Answer
Let us find equilibrium Q and P for the given supply and demand lines. It occurs when Q(D) = Q(S) => 50 - P = P => 2 P = 50 => P = 25 ($) so, Q = 25 (in thousands) (using either Q(S) or Q(D) equations.) Excise tax to be raised $300000 and Q is 25000. so, 25000 t = 300000 => t = 12 ($ per unit of sales) (ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.