Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that marginal revenue for a perfectly competitive firm is $20 . When the

ID: 1249545 • Letter: S

Question

Suppose that marginal revenue for a perfectly competitive firm is $20 . When the firm produces 10 units, its marginal cost is $20, its average total cost is $22, and its average variable cost is $17. Then to maximize its profit in the short run, the firm


a should not change its production because it is already maximizing its profit and is earning a normal profit.

b must decrease its output to increase its profit.

c should stay open and incur an economic loss of $20.

d should shut down.

e must increase its output to increase its profit.

Explanation / Answer

Marginal revenue = price, so the price per unit is $20. Thus, the total revenue is price * quantity = 20 * 10 = $200. The total cost is equal to average total cost * quantity = $220, and the total variable cost = average variable cost * quantity = 17 * 10 = $170. Since the total revenue is greater than the total variable cost, the firm should keep producing in the short-run. However, they will incur a loss of total revenue - total cost = 200 - 220 = $20. Thus, the answer is c, the firm should stay open and incur an economic loss of $20.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote