A company manufactures a particular product at a variable cost of $0.50 per unit
ID: 1243890 • Letter: A
Question
A company manufactures a particular product at a variable cost of $0.50 per unit, including material costs. The fixed costs associated with manufacturing the product equal $52,000/year. Determine the break-even value for actual values if the selling price per unit is (a) $4.50 and (b) $3.00 Consider the following data for the company 20x5 from act after tax cash flow analysis. What is the taxable income for 20x5? before tax cash flow = $23,000 loan principal payment = $3,203 loan interest payment = $3,877 depreciation deduction = $12,490 taxes due = $2,225 after tax cash flow = $21,530Explanation / Answer
cant read, re size and re post and make 2 parts of pic so that it can be read easily
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.