The Fun-Land Amusement Park is a 40-acre fun park full of rides, shows, and shop
ID: 1243280 • Letter: T
Question
The Fun-Land Amusement Park is a 40-acre fun park full of rides, shows, and shops. Fun-Land's marketing department segments its customer base into two parts: local patrons and tourists. Fun-Land assumes local patrons are more price sensitive than out-of-town tourists. Yearly demand and marginal revenue relations for overnight lodging services, Q, are as follows: Locals PL = $40 - $0.0005QL MRL = $40 - $0.001QL Tourists PT = $50 - $0.0004QT MRT= $50 - $0.0008QT Marginal cost is constant at $20 per unit. A) Assuming the company can discriminate in price between locals and tourists customers calculate the profit-maximizing price, output, and total profit contribution levels. B) Calculate point price elasticity of demand for each customer class at the activity levels identified in part A. C) Given a fixed cost of $150,000 what is the firmExplanation / Answer
A.
With price discrimination, profits are maximized by setting MR = MC in each market, where MC = AVC = $20 (because AVC is constant).
Locals
MRL = MC
$40 - $0.001QL = $20
0.001QL = 20
QL = 20,000
PL = $40 - $0.0005(20,000)
= $30
Tourists
MRT = MC
$50 - $0.0008QT = $20
0.0008QT = 30
QT = 37,500
PT = $50 - $0.0004(37,500)
= $35
The profit contribution earned by the Fun-Land Amusement Park is:
p = PLQL + PTQT - AVC(QL + QT)
= $30(20,000) + $35(37,500) - $20(20,000 + 37,500)
= $762,500
B.
Yes, a higher price for Tourist customers is consistent with the lower degree of price elasticity observed in that market.
Locals
QL = 80,000 - 2,000PL
eP = ¶QL/¶PL PL/QL
= -2,000 ($30/20,000)
= -3
Tourists
QT = 125,000 - 2,500PT
eP = ¶QT/¶PT PT/QT
= -2,500 ($35/37,500)
= -2.3
if u r satisfied plzzzz give me some pointsss.......i want urgetlyy...
A.
With price discrimination, profits are maximized by setting MR = MC in each market, where MC = AVC = $20 (because AVC is constant).
Locals
MRL = MC
$40 - $0.001QL = $20
0.001QL = 20
QL = 20,000
PL = $40 - $0.0005(20,000)
= $30
Tourists
MRT = MC
$50 - $0.0008QT = $20
0.0008QT = 30
QT = 37,500
PT = $50 - $0.0004(37,500)
= $35
The profit contribution earned by the Fun-Land Amusement Park is:
p = PLQL + PTQT - AVC(QL + QT)
= $30(20,000) + $35(37,500) - $20(20,000 + 37,500)
= $762,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.