A proposed toll bridge is being designed for a life of 50 years. The initial cos
ID: 1243025 • Letter: A
Question
A proposed toll bridge is being designed for a life of 50 years. The initial cost of the bridge is $3,750,000 and annual maintenance costs are estimated to be $30,000. The bridge deck will be resurfaced every 10 years for $900,000 and anti¬corrosion paint will be applied to the steel members every 5 years at a cost of $250,000. The toll for the bridge will be charged by vehicle axles crossing the bridge. It is estimated that 650,000 axles will cross the bridge each year. If the interest rate is 6%. what is the estimated toll per axle.Explanation / Answer
NPV = 0 =>-3750000-(30000*(((1.06^50)-1)/((1.06^50)*0.06)))-(900000/(1.06^10))-(900000/(1.06^20))-(900000/(1.06^30))-(900000/(1.06^40))-(900000/(1.06^50))-(250000/(1.06^5))-(250000/(1.06^10))-(250000/(1.06^15))-(250000/(1.06^20))-(250000/(1.06^25))-(250000/(1.06^30))-(250000/(1.06^35))-(250000/(1.06^40))-(250000/(1.06^45))-(250000/(1.06^50))+(650000X*(((1.06^50)-1)/((1.06^50)*0.06))) = 0 =>(650000X*(((1.06^50)-1)/((1.06^50)*0.06))) = 5998118.32 =>650000X = 380546.3364 =>X = $ 0.585456.....Estimated toll per axle.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.