A firm must decide whether to provide their salespeople with firm-owned cars or
ID: 1240816 • Letter: A
Question
A firm must decide whether to provide their salespeople with firm-owned cars or to pay a mileage allowance for their own cars. New cars would cost about $28,000 each and could be resold 4 years later for about $11,000 each. Annual operating costs would be $1200 per year plus $0.24 per mile. If the salespeople drove their own cars, the firm would pay $0.50 per mile. Assume a 10% annual interest rate.How many miles must each salesperson drive each year for it to be economically practical for the firm to provide the cars?
Explanation / Answer
[(28,000 - 11,000) / 4] + 1,200 = $5,450 fixed cost per year if purchased
Let the number of miles = x
5,450 + 0.24x = 0.50x
0.26x = 5,450
x = 20,962 miles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.