Suppose that a car factory initially hires 1500 workers at $30 per hour and that
ID: 1236534 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
1,500 workers at $30/hr, each worker works 40 hrs/week
Union demands wage increase by 10% ==> labor force cut by 20%
a) The new union wage is $30(1 + 0.1) = $33
New labor = (1,500)(1 - 0.2) = 1500(0.8) = 1,200 workers
b) Before the agreement: (30)(1,500)(40) = $1,800,000
After the agreement: (33)(1,200)(40) = $1,584,000
c) ($33 - $30)(40) = $3 x 40 = $120 more
d) Before the agreement: (30)(1,500)(40) = $1,800,000
After the agreement: (33)(1,200)(40) + (15)(300)(40) = $1,584,000 + $180,000 = $1,764,000
Change = $1,800,000 - $1,764,000 = $36,000
They now make $36,000 less
I hope that you found this answer useful towards your studies. It took a considerable amount of thought, time, and effort to compose, and and I'd sincerely appreciate a lifesaver rating! It would really make my day! :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.