A firm is considering two potential investments: Option A costs an initial $2 mi
ID: 1234435 • Letter: A
Question
A firm is considering two potential investments:Option A costs an initial $2 million and will involve constant marginal cost of $5.
Option B costs an initial $4 million and will involve constant marginal cost of $3.
Assume the annual cost of capital is 10% of the total investment( this represents annual fixed cost of the initial investment). At what production quantity per year would the brewery be indifferent between the two investment opportunities?
Answer
a.
20,000 units
b.
200,000 units
c.
150,000 units
d.
100,000 units
Explanation / Answer
A firm is considering two potential investments:
Option A costs an initial $2 million and will involve constant marginal cost of $5.
Option B costs an initial $4 million and will involve constant marginal cost of $3.
Assume the annual cost of capital is 10% of the total investment( this represents annual fixed cost of the initial investment). At what production quantity per year would the brewery be indifferent between the two investment opportunities?
Answer
a. 20,000 units
$2 million x $5=10 x10% =1 million units
$4 million x $3=12 x10% =1.2 million units
1.2 million units - 1 million units =20,000 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.