Assume that the following data characterize the hypothetical economy of Trance:
ID: 1232466 • Letter: A
Question
Assume that the following data characterize the hypothetical economy of Trance: money supply = $200 billion; quantity of money demanded for transactions = $150 billion; quantity of money demanded as an asset = $10 billion at 12 percent interest, increasing by $10 billion for each 2-percentage-point fall in the interest rate.A) What is the equilibrium interest rate in Trance?
B) At the equilibrium interest rate, what are the quantity of money supplied, the total quantity of money demanded, the amount of money demanded for transactions, and the amount of money demanded as an asset in Trance?
Explanation / Answer
Assume that the following data characterize the hypothetical economy of Trance: money supply = $200 billion; quantity of money demanded for transactions = $150 billion; quantity of money demanded as an asset = $10 billion at 12 percent interest, increasing by $10 billion for each 2-percentage-point fall in the interest rate.
A) What is the equilibrium interest rate in Trance?
equilibrium interest rate is 4%
B) At the equilibrium interest rate, what are the quantity of money supplied, the total quantity of money demanded, the amount of money demanded for transactions, and the amount of money demanded as an asset in Trance?
At the equilibrium interest rate
the quantity of money supplied is 200
the asset demand for money is 50
the transactions demand for money is 150
the total quantity of money demanded is 200.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.