Suppose that the government wishes to decrease the market equilibrium monthly re
ID: 1232265 • Letter: S
Question
Suppose that the government wishes to decrease the market equilibrium monthly rent by increasing the supply of housing. Assuming that demand remains unchanged, by how many units of housing would the government have to increase the supply of housing in order to get the market equilibrium rental price to fall to $1500 per month? To $1000 per month? To $500 per month?
Market Equilibrium rental price
Monthly Rent Apartments Demanded Apartments Supplied
2500 10000 15000
2000 12500 12500
1500 15000 10000
1000 17500 7500
500 20000 5000
Explanation / Answer
for a P=1500 supply would have to increase by 2500 to 15000 for a P=1000 supply would have to increase by 5000 to 17500 for a P=500 supply would have to increase by 7500 to 20000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.