The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per da
ID: 1229613 • Letter: T
Question
The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per day. The daily wage per worker is $80, & the price of the firm's output id $25. The cost of other variable inputs is $400,000 per day.Assume that total fixed cost equals $1,000,000. Calculate the values for the four formulas:
Total Variable Cost = (Number of Workers * Worker's Daily Wage) + Other Variable Costs
Average Variable Cost = Total Variable Cost / Units of Output per Day
Average Total Cost = (Total Variable Cost + Total Fixed Cost) / Units of Output per Day
Worker Productivity = Units of Output per Day / Number of Workers
Calculate the firm's profit or loss. If there is a loss how many worker's need to be laid off in order for the company to break even?
Thanks.
Explanation / Answer
TFC = 1000000 ----- TVC = 50000 * 80 + 400000 = 4400000 AVC = 4400000 / 200000 = 22 ATC = (4400000 + 1000000) / 200000 = 27 Worker Productivity = 200000 / 50000 = 4 For finding profit / loss, find TR and TC TR = 5000000 TC = 4400000 + 1000000 = 5400000 for a 400000 LOSS. Assuming the same amount of revenue can be produced after laying off workers, we need to get rid of 400000 / 80 workers => 5000 workers need to hit the road.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.