Given the following annual information about a hypothetical country, answer ques
ID: 1228515 • Letter: G
Question
Given the following annual information about a hypothetical country, answer questions a through d.
Billions of Dollars
Personal consumption expenditures $200
Personal taxes 50
Exports 30
Depreciation 10
Government purchases 50
Gross private domestic investment 40
Imports 40
Government transfer payments 20
a. what is the GDP?
b. what is the value of net domestic product?
c what is the value of net investment?
d. what is the value of net exports?
Explanation / Answer
a. GDP = 200 + 40 + 50 + (30 - 40) = $280 billion
b. $280 - 10 = $270 billion
c. 40 - 10 = $30 billion
d. $ -10 billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.