Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

22. If the reserve ratio is 15 percent, and banks do not hold excess reserves, a

ID: 1228418 • Letter: 2

Question

22. If the reserve ratio is 15 percent, and banks do not hold excess reserves, and people hold only deposits and no currency, then when the Fed sells $25.5 million worth of bonds to the public, bank reserves A. increase by $25.5 million and the money supply eventually increases by $382.5 million. B. decrease by $25.5 million and the money supply eventually decreases by $170 million. C. increase by $25.5 million and the money supply eventually increases by $170 million. D. decrease by $25.5 million and the money supply eventually decreases by $382.5 million.

Explanation / Answer

Ans: D. decrease by $25.5 million and the money supply eventually decreases by $170 million.

Explanation:  $25.5 million sell of bond means bank reserve decrease by $25.5. Then, Multiplier = 1 / RR = 1 / 0.15 = 6.67. Thus, money supply will increase by 6.67 * $25.5 = $170 million.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote