Assume that the daily demand for packs of cigarettes is Q = 100 P. Further assum
ID: 1226767 • Letter: A
Question
Assume that the daily demand for packs of cigarettes is Q = 100 P.
Further assume that the marginal cost of producing a pack of cigarette is $6, and that the market for cigarette is prefectly competitive. Assume that each pack of cigarettes smoked does $6 worth of health damage to the smoker in the form of increased cancer risk and and a total of $5 worth of health damage to the smoker’s neighbors via secondhand smoke. Finally, assume that all cigarette smokers are aware of these costs.
(a) Assume that a smoker states that he is willing to buy a pack of cigarettes for $8, but not a penny more. In this market, where the price is $6 per pack, what are the private benefits and private costs incurred whenever he buys a pack of cigarettes? Is it privately efficient for him to buy a pack of cigarettes at this price?
What about the public benefits and public costs? Is it socially efficient for him to buy a pack of cigarettes at this price?
Explanation / Answer
(a) Price = $6
Private benefit (demand): Q = 100 - P = 100 - 6 = 94
Private cost = Marginal cost (PMC) = $6
Since price equals marginal cost, this is privately efficient.
(b) Marginal external cost (MEC) = $6 + $5 = $11
Public cost = Social marginal cost (SMC) = PMC + MEC = $(6 + 11) = $17
Public benefit = Private benefit = 94 (as computed in part a)
Since Price is less than public cost, it is not socially efficient.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.