Suppose that Tommy Hilfiger\'s marginal cost of a jacket is a constant $125.00 a
ID: 1223737 • Letter: S
Question
Suppose that Tommy Hilfiger's marginal cost of a jacket is a constant $125.00 and the total fixed cost at one of its stores is $2,000 a day.
This store sells 20 jackets a day, which is its profit-maximizing number of jackets.
Then the stores nearby start to advertise their jackets. The Tommy Hilfiger store now spends
$1, 000 a day advertising its jackets, and its profit-maximizing number of jackets sold jumps to
50 a day.
Calculate the store's average total cost of a jacket sold before the advertising begins and after the advertising begins.
Before the advertising begins, the average total cost of a jacket sold in this store is ____
After the advertising begins, the average total cost of a jacket sold in this store is _______
Explanation / Answer
Before Advertising begins:
Marginal Cost of a jacket = $ 125
Total Fixed Cost = $ 2,000 a day
Quantity sold = 20 jackets a day
Total Cost = (Marginal Cost * Quantity Sold) + Total Fixed Cost = ($ 125 * 20) + $ 2,000 = $ 2,500 + $ 2,000 = $ 4,500
Average Total Cost = Total Cost/Quantity Sold = 4500/20 = $ 225 per jacket
After Advertising begins:
Marginal Cost of a jacket = $ 125
Total Fixed Cost = $ 2,000 a day + $ 1,000 a day = $ 3,000 a day
Quantity sold = 50 jackets a day
Total Cost = (Marginal Cost * Quantity Sold) + Total Fixed Cost = ($ 125 * 50) + $ 3,000 = $ 6,250 + $ 3,000 = $ 9,250
Average Total Cost = Total Cost/Quantity Sold = 9250/50 = $ 185 per jacket
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.