A firm is considering their pricing strategy. The firm wants to charge a price o
ID: 1221624 • Letter: A
Question
A firm is considering their pricing strategy. The firm wants to charge a price of $5 or $10. The number of units sold depends on the state of the economy. If the economy is growing, the firm believes it will sell 943 units when it charges $5, and the firm believes it will sell 617 units when it charges $10. If there is a recession, the firm will sell 1,134 units at a price of $5 and they will sell 388 units if they charge $10. The firm believes the probability of a growing economy is 0.77. The firm may set the price after they know the state of the economy. What is the expected value? Round your answer to one decimal.
Explanation / Answer
This situation can be better represented by a Game Theory matrix.
Firm has two pricing Strategy. Let's name them first.
A : Charge a price of $5
B : Charge a price of $10
There are two states of the economy - Growing and Recession
Strategy A and Growing : 943units
Strategy B and Growing : 617 units
Strategy A and recession : 1134
Strategy B and recession : 388
Payoff from both the strategies shall be as follws :
Expected Revenue from A ($5) = 0.77 ( Payoff from Growing) + 0.23 (Payoff from recession)
= 0.77 * 943 * 5 + 0.23 * 1134 * 5 =$4934.5
Same way expected Revenue from B ($10) = 0.77 (Payoff from Growing) + 0.23 (Payoff from Recession)
= 0.77 (617) + 0.23(388) = $564.33
Strategy A i.e. Charging $5 price seems fine for the company.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.