Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map Sapling Learning macmillan learning When you answer these questions, please

ID: 1221192 • Letter: M

Question

Map Sapling Learning macmillan learning When you answer these questions, please use whole numbers (for example, use 651 instead of 651.223 or 651.00) 1. This week, XYZ company made 737 chairs and sold them at a price of $85 per chair. Calculate XYZ's total revenue for this week. Number 2. If the explicit cost of producing each chair is $21 and the implicit cost is $17, then what is XYZ Company's total opportunity cost for producing 737 chairs? Number 3. Calculate XYZ company's economic profit for this week. Number A Previous Give Up & View Solution Check Answer Next E

Explanation / Answer

1.

Total revenue=Price per unit*number of units=85*737=62645

2.

Opporunity cost=implicit cost+explicit cost=implicit cost per unit*number of units+explicit cost per unit*number of units=17*737+21*737=28006

3.

Economic profit=revenues-explicit cost-implict cost=62645-(21*737)-(17*737)=34639

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote