Suppose that this year’s money supply is $600 billion, nominal GDP is $15 trilli
ID: 1219972 • Letter: S
Question
Suppose that this year’s money supply is $600 billion, nominal GDP is $15 trillion, and price level is 3. (6 pts.)
a) Compute the real GDP and the velocity of money? (2 pt.)
b) Suppose that % change of velocity is 1% and the economy’s output of goods and services (real GDP) rises by 3% each year. What is the growth rate of the nominal GDP and the price level next year if the Fed increases the money supply by 5.5%? (2 pt.)
c) What money supply should the Fed set next year if it wants to keep the price level stable? (1 pt.)
d) What money supply should the Fed set next year if it wants inflations of 2%? (1 pt
Explanation / Answer
(a) As we know
MV = PY
where M = money supply, V velocity of Money, P = price level, Y = real GDP
As, Nominal GDP = MV
Then Velocity of Money (V) = $15 / $0.6 = 25.
Now Real GDP (Y) = (0.6 * 25) / 3 = $5 trillion.
(b) Now Velocity of money (V) = 25 * 101% = 25.25
Real GDP (Y) = 5 * 103% = $5.15 trillon
Money supply(M) = 0.6 * 105.5% = 0.633
Now nominal GDP = 0.633 * 25.25 = 15.98325
Growth in nominal GDP = (15.98325 - 15) = .98325
% growth in nominal GDP = (0.98325 / 15)*100 = 6.555%
Now Price level (P) = (0.633 * 25.25) / 5.15 = 3.10354
% growth in price level = [(3.10354 - 3) / 3] * 100 = 3.45%.
(c) M/P=Y/V
=> 0.633 * X = 3 * 5.15 / 25.25
=> X = 3 * 5.15 / (25.25 * 0.633)
=> X = 0.97
M = -3%
Money Supply should be $582 billion.
(d) M/P=Y/V
=>0.633 * X / 3 * 1.02)= 5.15 / 25.25
=> X = 3 * 5.15 * 1.02 / (25.25 * 0.633)
=> X = 0.99
M= -1%
Money Supply should be $594 billion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.