You are an assistant to a senator who chairs an ad hoc committee on reforming ta
ID: 1218510 • Letter: Y
Question
You are an assistant to a senator who chairs an ad hoc committee on reforming taxes on telecommunication services. Based on your research, AT&T has spent over $15 million on related paperwork and compliance costs. Moreover, depending on the locale, telecom taxes can amount to as much as 25 percent of a consumer’s phone bill. These high tax rates on telecom services have become quite controversial, due to the fact that the deregulation of the telecom industry has led to a highly competitive market. Your best estimates indicate that, based on current tax rates, the monthly market demand for telecommunication services is given by Qd = 250 - 5P and the market supply (including taxes) is QS = 3P - 130 (both in millions), where P is the monthly price of the telecommunication services. The senator is considering tax reform that would dramatically cut tax rates, leading to a supply function under the new tax policy of QS = 3.4P - 130. How much money per unit would a typical consumer save each month as a result of the proposed legislation?
Explanation / Answer
Demand: Q = 250-5P
and Pre legislation Supply: Q = 3P-130
equating the above two equations we get
250-5P = 3P-130
P = $47.5 and Q = 12.5 units.
After legislation , new supply: Q = 3.4P-130
equating new suply function with old demand, we get
250-5P = 3.4P-130
P = $45.2381 and Q = 5.7142
Consumer will save = old price - new price = 47.5 - 45.2381 = $2.261905 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.