A piece of equipment that was purchased for $25,000 five years ago has a current
ID: 1218122 • Letter: A
Question
A piece of equipment that was purchased for $25,000 five years ago has a current book value of $6,000. This equipment can currently be sold for $ 5,000. This equipment can provide service for another two years with an operating and maintenance cost of $10,000 per year and it can be sold for $500 at the end of two years from now. Since the study period is 5 years, it is proposed that if the old machine is kept now, the work will be outsourced for the last three years at a cost of $15,000 per year paid at the beginning of each of the last three years. A new piece of equipment is available in the market for $40,000. The annual operating and maintenance cost is expected to be only $4,000 per year. The salvage value at the end of the study period of 5 years is expected to be $5,000. If the before-tax MARR is 10% per year compounded yearly, which option should the company select?
Explanation / Answer
Present worth (PW) of costs if old machine is kept & operated ($)
= 1,000** + 10,000 x PVIFA(10%, 2) - 500 x PVIF(10%, 2) + [15,000 x PVIFA(10%, 3) x PVIF(10%, 3)]
= 1,000 + 10,000 x 1.7355 - 500 x 0.8264 + (15,000 x 2.4869 x 0.7513)
= 1,000 + 17,355 - 413 + 28,026
= 45,968
**Loss on sale of old machine = Book value - Sale price = $(6,000 - 5,000) = $1,000
PW of costs if new machine is purchased ($)
= 40,000 + 4,000 x PVIFA(10%, 5) - 5,000 x PVIF(10%, 5)
= 40,000 + 4,000 x 3.7908 - 5,000 x 0.6209
= 40,000 + 15,163 - 3,105
= 52,058
Since present worth of costs is lower if old machine is kept and continued, this option should be chosen.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.