A price-taking firm in the X industry has the following (pre-tax) total short-ru
ID: 1216859 • Letter: A
Question
A price-taking firm in the X industry has the following (pre-tax) total short-run cost function: TC = 50 +30Q + Q^2. Price equals $130. The government is considering the following taxation policies: (a) A per-unit tax of $20/unit, (b) A tax of profit of 50% or (c) A lump-sum tax of $10. Fill in the blanks below. (Assume the firm still faces a price of $130 after a tax is imposed).
Profit-maximizing SR quantity prior to any tax (show the pre tax total profit function) = ?
Profit-maximizing SR quantity under the profit tax = ?
Profit-maximizing SR quantity under the excise tax = ?
Profit-maximizing SR quantity under the lump sum tax = ?
Explanation / Answer
a. A price taking firm is one which takes the market price as given and produces an output where P = MC, where MC is the marginal cost.
1. TC = 50 +30Q + Q2
The pre-tax profit function is 130Q - (50 +30Q + Q2) = -50 - Q2 +100Q
MC = 2Q + 30
P = $130
P = MC
2Q + 30 = 130
Q = 50 units are produced before any tax is levied.
b. Under profit tax, the profit function is 0.5( 130Q - (50 +30Q + Q2)) = 0.5 (-50 - Q2 +100Q) = -25 - 0.5Q2 +50Q
Differentiating the profit function wrt Q, we arrive at the first order condition -
-Q + 50 =
Q = 50 units. We see it does not change the optimal quantity.
c. A $20 per unit excise tax is basically a cost on the producer.
The cost function looks like - TC = 50 +50Q + Q2
MC = 2Q + 50
P = $130
P = MC
2Q + 50 = 130
Q = 40, the optimal quantity reduces here now.
d. In the event of a lump sum tax of $10, the TC = 60 +30Q + Q2 .
Since MC remains the same, it won't change my optimal quantity.
MC = 2Q + 30
P = $130
P = MC
2Q + 30 = 130
Q = 50 units are produced after any lump tax is levied.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.