Refer to the following table for a different consumer, and assume that each year
ID: 1214962 • Letter: R
Question
Refer to the following table for a different consumer, and assume that each year this consumer buys only annual subscriptions to economics statistics apps and subscriptions to office productivity apps. The price of a subscription to each type of economics statistics app is $2 per year, and the price of a subscription to each office productivity app is $60 per year. If the consumer’s available income is $128 per year, what quantity of each item will the individual purchase each week at a consumer optimum? (See pages 461–462.)
Explanation / Answer
Marginal utility table is as below:
Quantity
TU of eco. Stat. apps
MU of eco. Stat. apps
TU of office productivity apps
MU of office productivity apps
1
40
40
400
400
2
60
60-40 = 20
700
700-400 = 300
3
76
76-60 = 16
850
850-700 = 150
4
86
86-76 = 10
950
950-850 = 100
5
91
91-86 = 5
1,000
1,000-950 = 50
6
93
93-91 = 2
1,025
1,025-1,000 = 25
(MU of eco. Stat. apps / Price) = (MU of office productivity apps / Price)
10 / $2 = 300 / $60
5 = 5
Answer: 4 quantities of eco stat and 2 quantities of office productivity should be subscribed.
Income = (4 × $2) + (2 × $60) = 8 + 120 = $128 (Proved)
Quantity
TU of eco. Stat. apps
MU of eco. Stat. apps
TU of office productivity apps
MU of office productivity apps
1
40
40
400
400
2
60
60-40 = 20
700
700-400 = 300
3
76
76-60 = 16
850
850-700 = 150
4
86
86-76 = 10
950
950-850 = 100
5
91
91-86 = 5
1,000
1,000-950 = 50
6
93
93-91 = 2
1,025
1,025-1,000 = 25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.