A certain firm produces and sells staplers. Last year, it produced 7,000 stapler
ID: 1212975 • Letter: A
Question
A certain firm produces and sells staplers. Last year, it produced 7,000 staplers and sold each stapler for $6. In producing the 7,000 staplers, it incurred variable costs of $28,000 and a total cost of $45,000. Refer to Scenario 1. In producing the 7,000 staplers, the firm's average fixed cost was $1.00. $1.32. $2.21. $2.43. A certain firm produces and sells staplers. Last year, it produced 7,000 staplers and sold each stapler for $6. In producing the 7,000 staplers, it incurred variable costs of $28,000 and a total cost of $45,000. Refer to Scenario 1. In producing the 7,000 staplers, the firm's average variable cost was $2.43. $4.00. $6-00. $6.43. A certain firm produces and sells staplers. Last year, it produced 7,000 staplers and sold each stapler for $6. In producing the 7,000 staplers, it incurred variable costs of $28,000 and a total cost of $45,000. Refer to Scenario 1. In producing the 7,000 staplers, the firm's average total cost was $2.43. $4.00.Explanation / Answer
25)
TC=FC+VC
FC=TC-VC
FC=45000-28000
FC=27000
AFC=FC/Q
AFC=17000/7000
AFC=2.43
26)AVC=VC/Q
AVC=28000/7000
AVC=4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.