Preventive care is not always cost-effective. Suppose that it costs $50 per pers
ID: 1210827 • Letter: P
Question
Preventive care is not always cost-effective. Suppose that it costs $50 per person to administer a screening exam for a particular disease. Also suppose that if the screening exam finds the disease, the early detection given by the exam will avert $500 of costly future treatment. Instructions: Enter your answers as whole numbers. If you are entering any negative numbers be sure to include a negative sign (-) in front of those numbers. a. Imagine giving the screening test to 100 people. How much will it cost to give those 100 tests? $. Imagine a case in which 20 percent of those receiving the screening exam test positive. How much in future costly treatments will be averted? $. How much is saved by setting up a screening system? $. b. Imagine that everything is the same as in part a except that now only 7 percent of those receiving the screening exam test positive. In this case, how much in future costly treatments will be averted? $. How much is lost by setting up a screening system?
Explanation / Answer
a. Total cost of 100 tests = 100 X $ 50 = $ 5,000
If 20% of secreening exam test is positive, it means future cost of treatment = 20 X $ 500 = $ 10,000
Saving = 80 X $ 50 = $ 4,000
b. Future cost of treatment = 7% of 100 X $ 500 = 7 X $ 500 = $ 3,500
Money lost = $ 3,500 - 7 X $ 50 = $ 3,500 - $ 350 = $ 3,150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.