Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have a total of 500,000 to invest Available opportunities include: A Certifi

ID: 1209427 • Letter: Y

Question

You have a total of 500,000 to invest Available opportunities include: A Certificate of Deposit which yields 8% per year for ten years and allows no deposits or withdrawals until the end of the 10th year. A Passbook Bank account which allows deposits at any time It yields 6% per year. Machine A which has initial cost 400,000 yields a yearly revenue of 60000 per year and a Salvage Value of 40,000 at ten years. 6% is the interest rate used to analyze this choice. Machine B which has initial cost 300,000 yields a yearly revenue of 50000 per year and a Salvage Value of 30,000 at ten years. 6% is used. Use the Portfolio technique to analyze best choice using Future Worth at ten years.

Explanation / Answer

Answer:

The total investment is: 500,000

a) Interest rate: 8%

    Time 10 years

    Future worth is:

                    FV10 = 500,000(1 + 0.08)10

                                = 500,000(2.15)

                                = 1,075,000        

b) A Passbook Bank account which allows deposits at any time. It yields 6% per year

                FV10     = 500,000(1 + 0.06)10

                                = 500,000(1.79)

                                = 895,000

c) Machine A which has initial cost 400,000 yields yearly revenue of 60,000 per year and a Salvage Value of 40000 at ten years. 6% is the interest rate used to analyze this choice.

                FV10       = 400,000(A/P, 6%, 10) – 40,000(A/F, 6%, 10) + 60,000(P/A, 6%, 10)

                                = 400,000(0.1359) – 40,000(0.0759) + 60,000(7.3556)

                                = $54,360 – $3,036 + $441,336

                                = $492,660

d) Machine B which has initial cost 300,000 yields yearly revenue of 50,000 per year and a Salvage Value of 30,000 at ten years. 6% is used.

                FV10       = 300,000(A/P, 6%, 10) – 30,000(A/F, 6%, 10) + 50,000(P/A, 6%, 10)

                                = 300,000(0.1359) – 30,000(0.0759) + 50,000 (7.3556)

                                = $40,770 – $2,277 + $367,780

                                = $406,273

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote