The above figure shows the market demand curve for telecommunication while drivi
ID: 1207456 • Letter: T
Question
The above figure shows the market demand curve for telecommunication while driving one's car (time spent on the car phone). Determine the change in consumer surplus as a result of a specific tax that increases the price by $0.15.
Answer provided by instructor:
Originally, the consumer surplus was equal to $924.50. After the tax, the consumer surplus is equal to $800. The change is consumer surplus is -$124.50.
I submitted this question before and was told that the consumer surplus after taxes was equal to $850. If someone could explain the $50.00 difference, I would really appreciate it!
$/minute 2.50 35- 860 1000 MinuteExplanation / Answer
Initial Consumer Surplus = 1/2 *( 2.50 -.35) * 860 = $ 924.50
We need to calculate the equation of demand curve to estimate the new consumer surplus :
P = a - b Q
b is the slope of the production function given by 2.50 / 1000 = .0025
P = a - .0025 Q
Putting P = .35 and Q = 860 , we get a = 2.5
P = 2.5 -0.0025 Q is the demand equation
Putting P = .35 + .15 = .50 , we get Q = 800
New consumer Surplus = 1/2 * 800 * (2.50 - .50) = $800
Change in consumer Surplus = $124.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.