Suppose that the T-account for Black Rock National Bank is as follows; Assets ;
ID: 1204683 • Letter: S
Question
Suppose that the T-account for Black Rock National Bank is as follows;
Assets ; reserves = $100,000......... Loans = $400,000
Liabilities: Deposits = $500,000
a) What is the reserve deposit ratio of Black Rock National Bank?
b) If the feds requires banks to hold 10% of the deposits as reserves, how much in excess reserves does Black Rock bank hold?
c) Supoose households' liquidity preference is 5%, if BRNB reduces its reserves to only the required amount , by how much would the economy's money supply increase?
PLEASE SHOW ALL WORKING
Explanation / Answer
a) Since, reserves is $ 100,000 while deposits are $ 500,000. So,
Reserve deposit ratio = (100,000 / 500,000) X 100 = 20%
b) If Fed require banks to hold 10% then, required reserve of bank will be: 10% of $ 500,000 = $ 50,000
Excess reserves = Total reserves - Reserve requirement = $ 100,000 - $ 50,000 = $ 50,000
c) If households' liquidity preference is 5% and BRNB reduces its reserve to only required amount that means bank will keep reserve of 5% of their deposits.
New reserve = 5% of $ 500,000 = $ 25,000
It means reserves of bank decreases by $ 25,000 so money supply increases by $ 25,000 as bank will lend this amount.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.