Suppose a community could spend $3,000 on a levee that would decrease the probab
ID: 1204316 • Letter: S
Question
Suppose a community could spend $3,000 on a levee that would decrease the probability of flooding in a three-house neighborhood from 3% to 2%. A flood would destroy all three houses, and flood insurance is not available. The market value of the three houses is known to be $90,000, $180,000, and $360,000 respectively.
a) Is the levee socially efficient? What is its benefit to cost ratio?
b) Design a taxing scheme (to pay for the levee) that could generate unanimous support for the levee.
c) Could you have an alternative taxing scheme to your answer in part b that has majority support but not unanimous support?
Explanation / Answer
a.
Average cost of houses = Total cost / Number of houses
= (90,000 + 180,000 + 360,000) / 3
= 630,000 / 3
= $210,000
The benefit is the decrease in probability of flooding the three-houses.
It is (3% - 2% =) 1%
Percentage decreasing = (1/3) × 100 = 100/3%
Benefit = Average cost of houses × Percentage decreasing
= $210,000 × 100/3%
= $70,000
Answer: The levee is socially efficient, since the benefit $70,000 is above the cost of levee $3,000.
Benefit to cost ratio = Benefit / Cost
= $70,000 / $3,000
= 23.33: 1 (Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.