Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small manufacturing company is considering the addition of one or more new pro

ID: 1202241 • Letter: A

Question

A small manufacturing company is considering the addition of one or more new product lines. If the total amount of investment capital available for new ventures is $800,000 which one should the company undertake on the basis of rate of return? Assume the company uses a 5-year project recovery period and a MARR of 20% per year. All cash flow are in $1000 units. The rate of return must determine using trial and error method Product Lines The rate of return must determine using trial and error method

Explanation / Answer

Answer:

MARR = 20%

Year (n) = 5 years

Note: all cash inflows and outflows are in $1000 units.

For Product Line T3

Let, rate of return = R1

Thus,

Initial investment = Present value of net cash inflows

500 = (470-400)*(1-1/(1+R1)^n)/R1

500 = 70*(1-1/(1+R1)^5)/R1

At R3 = - 11%

PV of net cash inflows = $503.24

Thus, by trial and error, rate of return will be -11% approx.

For Product Line S2

Let, rate of return = R2

Thus,

Initial investment = Present value of net cash inflows

400 = (450-300)*(1-1/(1+R2)^n)/R2

400 = 150*(1-1/(1+R2)^5)/R2

At R2 = 26%

PV of net cash inflows = $396.26

At R2 = 25%

PV of net cash inflows = $403.39

Thus, as per the method of interpolation

R2 = 25% + ((PV at 25% - initial investment )/( PV at 25% - PV at 26%))*(26% - 25%)

R2 = 25% + ((403.39-400)/(403.39-396.26))*(26% - 25%)

R2 = 25.47%

For Product Line U4

Let, rate of return = R3

Thus,

Initial investment = Present value of net cash inflows

700 = (470-400)*(1-1/(1+R3)^n)/R3

700 = 70*(1-1/(1+R3)^5)/R3

At R3 = - 19%

PV of net cash inflows = $688.20

At R3 = -20%

PV of net cash inflows = $718.11

R3 = -20% + ((718.11-700)/(718.11-688.20))*(-19% +20%)

R3 = - 19.39%

For Product Line R1

Let, rate of return = R4

Thus,

Initial investment = Present value of net cash inflows

200 = (320-215)*(1-1/(1+R4)^n)/R4

200 = 105*(1-1/(1+R4)^5)/R4

At R4 = 44%

PV of net cash inflows = $200.09 and it is equal to initial investment.

Thus, rate of return R4 is 44% approx.

R1 line is offering the return of 44% and S2 line is offering the return of 25.47%. these two lines’ return is higher than the MARR of 20%. Thus, R1 and S2 product line should be shortlisted for investment. Besides, other two lines T3 and U4 are offering negative returns. Thus, T3 and U4 are not good for investment.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote