Assume that the economy can experience high growth, normal growth, or recession.
ID: 1200741 • Letter: A
Question
Assume that the economy can experience high growth, normal growth, or recession. Under these conditions, you expect the following stock market returns for the coming year: Compute the expected value of a $1,000 investment over the coming year. If you invest $1,000 today, how much money do you expect to have next year?__________What is the percentage expected rate of return?___________Compute the standard deviation of the percentage return over the coming year.___________If the risk-free return is 7 percent, what is the risk premium for a stock market investment?___________Explanation / Answer
Expected money next year = 1000*(1+(0.2*65%+0.7*18%-0.1*20%))
Expected money next year = $1236
% Expected return= 0.2*65%+0.7*18%-0.1*20%= 23.6%
Variance= 0.2*(65%-23.6%)2 +0.7*(18%-23.6%)2 +0.1*(-20%-23.6%)2=0.05548
Standard Deviation= Sqrt(Variance)= 0.2355
Standard Deviation of returns = 23.55%
Risk premium= 23.6%-7%
Risk premium=16.6%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.