Aa Aa Suppose Eileen runs a small business that manufactures shirts. Assume that
ID: 1198705 • Letter: A
Question
Aa Aa Suppose Eileen runs a small business that manufactures shirts. Assume that the market for shirts is a perfectly competitive market and the market price is $20 per shirt. The following table represents Eileen's cost structure per hour: Quantity Total Cost (TC) 20 35 40 45 2 3 4 5 6 70 95 125 If Eileen produces and sells two shirts, her total revenue (TR) would be , and her profit would be . Eileen's marginal revenue (MR) from the second shirt she sells is and her marginal cost (MC) of producing a second shirt isExplanation / Answer
if Eileen produces and sells two shirts, her total revenue(TR) would be 40, and her profit would be 0 . Eileen's marginal revenue(MR) from the second shirt she sells is 20 and her marginal cost of producing a second shirt is 5.
TR= p*Q= 20*2= 40
TC at Q=2 =40
so profit= TR-TC=0
MR for q=2 = 20 as price is constant, MR=price
MC =TC at Q=2 - TC at Q=1
=40-35 =5
if Eileen produces and sells two shirts, her total revenue(TR) would be 40, and her profit would be 0 . Eileen's marginal revenue(MR) from the second shirt she sells is 20 and her marginal cost of producing a second shirt is 5.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.