We\'ll use \"thousand cubic feet\" (tcf) as the quantity unit (just deal with q
ID: 1198008 • Letter: W
Question
We'll use "thousand cubic feet" (tcf) as the quantity unit (just deal with q or Q in the equations as given, since all prices and costs are defined in those terms). Costs and demand are on a per-day basis. Right now, it's a competitive national market with identical firms. Producers pay fixed costs of $10,000 for infrastructure and management. Marginal costs start at $1.60 but increase by $2 for every million tcf. Economists have estimated national market inverse demand to be P(Q) = $9 - $2 / 1,000,000 Q. Find and plot a firm's long run supply curve. Find the equilibrium number of firms. Find (short run, i.e. no entry/exit) market supply. Plot market supply and demand.Explanation / Answer
a.i. Since, MC=$2
TC=$2Q and AC=$2
Hence, long run supply curve is 2Q
ii. At long-run equilibrium P=AC
So, 9-2Q/1,000,000=2
or, Q=35,000,00
iii. Short run requilibrium requires P=MC
Since MC is 1.6 thus, short run market supply is 1.6Q
iv. In the long run Q=3500000
So P=9-7=2
Thus, if we draw price and quantity along the vertical and horizontal axes then, intersection of demand and spply will give equilibrium value of price, quantity, i.e. $2 and 3500000units respectively.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.