You are the manager of a firm that sells a “commodity” in a market that resemble
ID: 1196948 • Letter: Y
Question
You are the manager of a firm that sells a “commodity” in a market that resembles perfect competition, and your cost function is C(Q) = 2Q + 3Q2. Unfortunately, due to production lags, you must make your output decision prior to knowing for certain the price that will prevail in the market. You believe that there is a 70 percent chance the market price will be $200 and a 30 percent chance it will be $600.
a.Calculate the expected market price.
b.What output should you produce in order to maximize expected profits?
c.What are your expected profits?
*Please explain the answers
Explanation / Answer
$320 = 2 + 6*Q
$318 = 6Q
Q = 53
TR = 53*320 =16960
TC = 2*53+3*(53*53) =8533
Profits= 8427
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.