Given an initial deposit of $500,000, and a required reserve ratio of 15%: a) Ca
ID: 1195589 • Letter: G
Question
Given an initial deposit of $500,000, and a required reserve ratio of 15%:
a) Calculate the simple money multiplier:
b) Calculate the total change in the money supple from this deposit:
c) If the required reserve ratio was decreased to 14%, calculate the simple money multiplier:
d) Calculate the total change in the money supple from the deposit based on the new RRR:
e) Is the decrease of the required reserve ratio from 15% to 14% an example of expansionary monetary policy of contractionary monetaary policy? Explain.
Explanation / Answer
(a) Money multiplier = 1/RR = 1/.15 = 6.67
(b) Change in money supply = (1/.15)*500000 = 3333333
(c) Money multiplier = 1/.14 = 7.142857
(d) Change in money supply = (1/.15)*500000 = 3571429
Difference =3571429 - 3333333 =
(e) Yes
238095.6Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.