a. Gizmos, Inc. produces gizmos at an average total cost (ATC) of $15 and an ave
ID: 1193782 • Letter: A
Question
a. Gizmos, Inc. produces gizmos at an average total cost (ATC) of $15 and an average variable cost (AVC) of $10. THe only fixed input used in th eproduction of gizmos costs $200. What are the total costs (TC) of producing gizmos?
b. Alejandro is one of the leading widget producers in the country. His total costs (TC) amount to $5,000, total fixed costs (TFC) are $3,000, and average total costs (ATC) are $200. What are Alejandro's average variable costs at the present level of production?
c. Refer to exhibit 21-7. Calculate the average variable cost (AVC) of producing 6 units of output.
2
2
$41 3 $51 4 $65 5 $75 6 $84 7 $105Explanation / Answer
a). ATC = AVC + AFC
15 = 10 + AFC,
15 = 10 + TFC/Q
15 = 10 + 200/Q
Q = 40
TC = AC*Q = 15*4= 600
b). TC = 5000, TFC = 3000, AC = 200
AC = TC/Q
200 = 5000/Q
Q = 25.
To calculate AVC, we need TVC, TVC = TC - TFC
TVC = 5000 - 3000 = 2000
AVC = TVC/Q = 2000/25 = 80.
c).
Output TC TFC TVC AVC 0 $20 $20 $0 … 1 $30 $20 $10 10.00 2 $41 $20 $21 10.50 3 $51 $20 $31 10.33 4 $65 $20 $45 11.25 5 $75 $20 $55 11.00 6 $84 $20 $64 10.67 7 $105 $20 $85 12.14Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.